Державна реєстрація ФОП: покрокова інструкція та важливі деталі
Державна реєстрація ФОП: покрокова інструкція та важливі деталі
За деякими оцінками, станом на 1 січня 2021 року в Україні було зареєстровано майже 1 млн 883 тис. фізичних осіб-підприємців (ФОП). Безумовно, «карантинний» рік вніс свої корективи у різні сфери життя і малий бізнес не став виключенням, проте індивідуальна підприємницька діяльність продовжує користуватися неабиякою популярністю.
Тож, якщо ви тільки вирішуєте — бути чи не бути вашому ФОП, ця покрокова інструкція від експертів Офісу протидії рейдерству Міністерство юстиції України саме для вас.
Однією із важливих умов для старту будь-якого бізнесу є його державна реєстрація. Як «каже» закон (приписи статті 50 Цивільного кодексу України), фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації у встановленому порядку. Якщо особа розпочала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, уклавши відповідні договори, вона не має права оспорювати ці договори на тій підставі, що вона не є підприємцем.
Хто має право бути ФОПом.
Право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа (за виключенням представників окремих професій, посадовців, держслужбовців тощо) з повною цивільною дієздатністю, тобто та, яка досягла 18-річчя.
Зверніть увагу, що зареєструватися ФОПом може особа, яка не має повної цивільної дієздатності, але досягла 16 років і хоче займатися підприємницькою діяльністю. Для цього потрібно додатково подати нотаріально засвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування.
Існує шляхи реєстрації ФОП: онлайн або офлайн.
Для онлайн-реєстрації ФОП потрібно зробити всього кроків.
Крок 1. Отримайте кваліфікований електронний підпис (КЕП).
Перелік кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг можна знайти за посиланням https://czo.gov.ua/ca-registry.
Крок 2. Оберіть вид діяльності, якою плануєте займатися. Всю інформацію про відповідні КВЕДи можна знайти на офіційному сайті Державної служби статистики України за цим посиланням http://kved.ukrstat.gov.ua/. У подальшому КВЕД знадобиться вам, як для заповнення онлайн-форми, так і для подачі відповідної заяви державному реєстратору.
Крок 3. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на порталі державних послуг онлайн «Дія» https://diia.gov.ua/.
Крок 4. Заповніть онлайн-форму на отримання послуги. Цю заяву буде автоматично надіслано до державного реєстратора для опрацювання.
Паралельно є можливість обрати систему оподаткування — спрощену (єдиний податок) або додатково зареєструватися платником податку на додану вартість (ПДВ). Для цього потрібно зробити окрему позначку у відповідній графі заяви про державну реєстрацію.
Процедура державної реєстрації має бути проведена протягом 24 годин (окрім вихідних та святкових днів) із моменту прийняття в роботу онлайн-заяви.
Крок 5. Отримайте на електронну пошту інформацію, що вас зареєстровано як ФОП. У відповідному листі міститиметься детальна інструкція, як отримати виписку з ЄДР онлайн, а також, що потрібно зробити для офіціалізації статусу платника податків.
Пам'ятайте: в умовах дії карантинних обмежень такий онлайн-алгоритм особливо зручний, адже він безпечний, швидкий і абсолютно безкоштовний.
Звісно, якщо у вас немає технічної можливості скористатися такою опцією в режимі онлайн, існує альтернатива — звернутися до державного реєстратора, взявши із собою документ, який посвідчує особу, та реєстраційний номер облікової картки платника податків, так званий ідентифікаційний код. Якщо останній ви не оформлювали з релігійних переконань, знадобиться паспорт з відміткою про право використовувати номер і серію паспорта замість ідентифікаційного коду або додаток до ID картки в якому є така відмітка.
У державного реєстратора потрібно заповнити заяву про відкриття ФОП, за формою, що міститься за цим посиланням https://minjust.gov.ua/.../formi-zayav-u-sferi-derjavnoi...
Паралельно є можливість обрати систему оподаткування — спрощену (єдиний податок) або додатково зареєструватися платником ПДВ. Для цього потрібно зробити окрему позначку у відповідній графі заяви про державну реєстрацію.
Якщо ви не маєте змоги особисто звернутися до Центру надання адміністративних послуг, це можна зробити через уповноваженого представника, або ж надіслати відповідну заяву про державну реєстрацію ФОП поштою (у цьому випадку треба засвідчити свій підпис нотаріально).
Державна реєстрація ФОП офлайн також є безкоштовною опцією, вона має бути проведена протягом 24 годин після надходження документів, крім вихідних та святкових днів.
Врахуйте, що вам може бути відмовлено в державній реєстрації ФОП з наступних підстав:
• документи подано особою, яка не має на це повноважень;
• у ЄДР містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;
• не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
• документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;
наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;
наявність в ЄДР запису, що фізична особа вже зареєстрована як ФОП;
• подані документи суперечать вимогам законів України.
related_news:
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. ...
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: