Консультує начальник Південного міжрегіонального управління Міністерс...
Консультує начальник Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», то як відбувається процес і чи користується попитом серед населення Миколаївщини?
Відповідь:
Раніше казали, шо гроші люблять тишу, сьогодні сміливо можна сказати земля та гроші люблять тишу.
З першого липня 2021 року, з моменту запуску ринку землі, і до початку жовтня у Миколаївській області уклали 714 угод щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення.
Згідно з даними Миколаївської облдержадміністрації, за статистикою, здебільшого укладаються договори купівлі-продажу — 86% від загальної кількості договорів про землю. 14%— це договори дарування.
Середня ціна по Україні складає 43 тисячі гривень, у Миколаївській області — 23 тисячі 641 гривня. Тобто можемо зробити висновки, що процес спокійний власники земельних ділянок чекають на збільшення вартості та не поспішають продавати. Так як це початковий етап і значні зміни, то і нотаріусам варто ґрунтовно підготуватися, уважно опрацювати всі вимоги законодавства.
Уточніть будь ласка, значить відтепер можна вільно відчужувати землі сільськогосподарського призначення, чи все таки існують обмеження?
Відповідь:
Закон запровадив поетапне скасування діючої заборони на відчуження земельних ділянок с/г призначення приватної власності із низкою обмежень, як наприклад:
1. Придбати ділянку можуть лише громадяни України. Юридичним особам купувати землю заборонено до 2024року.
2. Одна людина може купити не більше ніж 100га в одні руки.
3. Переважне право придбати ділянки належить тим, хто орендує їх з 2010року.
4. До 2030року ціна землі не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку.
5. Нотаріус повинен буде перевірити покупця: підтвердити його особу, дізнатися, чи не перевищує він ліміт володіння землею тощо.
6. Оплата за всіма цивільно-правовими угодами щодо сільськогосподарських земельних ділянок безготівкова.
7. Походження коштів для купівлі земельної ділянки має бути документально підтверджене.
Скажіть будь ласка, а чи можливо подарувати земельну ділянку сільськогосподарського призначення сторонній особі?
Відповідь: коло осіб, яким дозволяється дарувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення законом обмежено. Це можуть бути : чоловік, дружина, діти, брати, сестри, двоюрідні брати, сестри, дід, баба, онуки, правнуки, племінники, тітка, дядько, вітчим, мачуха, пасинок.
Уявімо ситуацію, що у власності громадянина є земельні ділянки більше 100 га, набуті до 01.07.2021 року, чи має право від після 01 липня 21 року набувати у свою власність ще додатково земельні ділянки? Або, якщо є обмеження може на дружину?
Відповідь: у свою власність набувати не може. А у власність дружини можливо, якщо у неї не має земельних ділянок на праві спільної сумісної власності сільськогосподарського призначення.
Законом встановлений обов’язок набувача земельної ділянки надати інформацію нотаріусу про перебування в шлюбі, в тому числі і за кордоном. Скажіть, будь ласка, як перевірити цей факт? Чи не має місця для шахрайства в цьому питанні?
Відповідь: перевірити факт перебування громадянина у шлюбі за кордоном нотаріус дійсно не має можливості, окрім усної інформації самого громадянина. Нотаріус не несе відповідальності в цьому випадку, якщо громадянин подає неправдиву інформацію.
Як вважаєте, чи не містить така ситуація порушень права продавця на розпорядження своїм майном: Орендатор земельної ділянки — юридична особа, яка має право переважної купівлі. На пропозицію продавця купити земельну ділянку надає згоду на купівлю, але до 2024 року не може це зробити згідно законодавства, таким чином перешкоджаючи продавцю.
Відповідь: дійсно така ситуація на даний час може бути, якщо орендар не відмовляється від свого переважного права та не передає його третій особі (фізичній), яка має право купити цю земельну ділянку. В цьому випадку має місце спірна ситуація, нотаріус має право видати постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії для вирішення питання сторонами у судовому порядку.
У разі, якщо покупець земельної ділянки бажає оформити її на дружину, яка перебуває в декретній відпустці, і її дохід на даний момент- лише допомога на дитину. Заробітної плати чоловіка достатньо для підтвердження доходу. Чи можемо вважати це нормальним підтвердженням доходу набувача?
Відповідь: набувач земельної ділянки має підтвердити документально факт набуття грошових коштів, які витрачені на купівлю земельної ділянки. Які це мають бути документи? Це можуть бути довідки про отриману ним заробітну плату, декларації про отримані доходи, договори купівлі-продажу майна, в тому числі якщо майно продавалось його дружиною та було їх спільною сумісною власністю, проценти або дивіденди банківських вкладів та інші офіційні документи, підтверджуючі статки.
І на останок, уточніть, будь ласка, чи можливо скористатися довіреністю на продаж нерухомого майна для відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення, якщо вона видана до 01.07.2021 року?
Відповідь: ні. До 01.07.2021 року на такі земельні ділянки діяв мораторій на відчуження, тому можливе посвідчення договору купівлі-продажу на підставі довіреності, виданої продавцем лише після 01.07.2021 року.
related_news:
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. ...
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: