Доступність — це не тільки пандуси
03.07.2025
Доступність — це не тільки пандуси

Універсальний дизайн — це не лише архітектура. Це підхід, за якого муніципальний простір, послуги й інформація створюються так, щоб бути зручними у користуванні для всіх людей без винятку.
До переліку тих, хто може бути користувачами універсального дизайну, входять дуже різні люди: вагітні жінки, дошкільнята та ті, хто супроводжують малолітніх дітей, люди поважного віку; люди з нестандартними розмірами тіла, значно більшою або меншою за середню вагою, низького чи зависокого зросту. На жаль, війна щодня поповнює число користувачів універсального дизайну – серед них особи з інвалідністю, ті, хто отримав тимчасову травму або важко хворіє, люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними (наприклад, під впливом стресу чи після контузії) тощо. Універсальний дизайн допомагає кожному почуватися комфортно у публічному просторі, відчувати до себе дієву повагу, проявлену у різноманітних обставинах та побутових ситуаціях.
Серед принципів універсального дизайну – рівність, доступність, гнучкість, простота й інтуїтивність використання, доступність викладення інформації, мінімізація фізичних зусиль, наявність необхідного розміру, місця та простору. До прикладу:
Вхід із розсувними дверима в супермаркетах, аеропортах, лікарнях та інших установах комерційного і громадського призначення.
Поручні різних рівнів у транспорті.
Стійки різної висоти для клієнтів банку; розташування банкоматів на висоті, доступній для кожної людини, у тому числі для тих, хто пересувається в інвалідному візку.
Титрування новин та інформаційних повідомлень.
Громадський транспорт із підйомником або висувним пристроєм для заїзду.
Цінники, які, окрім назви та ціни (великими літерами), містять також зображення товару.
Контрастні кольори стін та підлоги в громадських просторах, які спрощують орієнтування та вказують напрямок до входу або виходу.
Інформація у транспорті про зупинки, що дублюється усно і на табло.
Громадські вбиральні, створені з урахування потреб літніх людей, мам з немовлятами та осіб з інвалідністю.
Інформація в доступних форматах на вебсайтах компаній та організацій, якою зможуть скористатися різні клієнти.
Якщо оцінювати доступність викладення інформації на веб-сайті ДМС України, то він має опцію відключення кольорів зі збереженням чорно-білого формату для створення контрасту та зміни розміру шрифту. Така адаптивність електронного ресурсу дозволяє долучати до числа відвідувачів людей, які мають порушення зорової чи когнітивної функції.
Універсальний дизайн — це не розкіш, чиясь примха чи тимчасова мода. Це інвестиція в якість життя всіх мешканців громади. Він робить простір людяним, інклюзивним і сучасним, дозволяє кожному залишатися інтегрованим у суспільні процеси, активним та незалежним.
related_news:
03.07.2025
Універсальний дизайн — це не лише архітектура. Це підхід, за якого муніципальний простір, послуги й інформація створюються так, щоб бути ...
06.06.2025
Шановні колеги, у це професійне свято — вже четверте, яке ми зустрічаємо під звуки сирен — хочу сказати: завдяки вам Україна звучить. Зав...
06.06.2025
У пресцентрі Національної спілки журналістів України 5 червня відбулася презентація серії листівок «Я – з родини журналістів», створених ...
comments:
no_commentsadd_comment: