Проблемні питання оформлення документів, що посвідчують особу та підтв...
main
Міграційне право
Проблемні питання оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, видача документів з порушенням законодавства, здійснення контролю за дотриманням органами реєстрації вимог законодавства з питань реєстрації місця проживання
01.08.2016
Проблемні питання оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, видача документів з порушенням законодавства, здійснення контролю за дотриманням органами реєстрації вимог законодавства з питань реєстрації місця проживання
Протягом І півріччя 2016 року органами та підрозділами ДМС оформлено та видано паспортів громадянина України у формі книжечки – 309 220, у формі картки – 106 074, паспортів громадянина України для виїзду за кордон – 1 270 000, вклеєно фотокарток у паспорт громадянина України у зв’язку з досягненням відповідного віку – 445 980.
Департаментом з питань громадянства, паспортизації та реєстрації постійно проводилась робота щодо виявлення громадян України, які документовані паспортами громадянина України з порушенням вимог законодавства України, особливо щодо громадян, які є вихідцями з країн Близького Сходу та країн ризикової міграції.
За цей період до Департаменту надійшло 134 проекти висновків про оформлення паспорта громадянина України з порушенням вимог законодавства.
Із них затверджено – 115, повернуто з різних причин – 19.
Найбільша кількість фактів незаконного документування виявлена ГУ ДМСУ в Одеській області (48 затверджених висновків).
Окрім цього, за звітний період до Департаменту надійшло 80 висновків службового розслідування щодо документування осіб паспортами громадянина України для виїзду за кордон, які оформлені та видані з порушенням діючого законодавства, з них 51 був ініційований Департаментом. Найбільше висновків надійшло з ГУ ДМСУ в Одеській області – 18 висновків, ГУ ДМСУ в Харківській області – 15 висновків та ГУ ДМСУ в місті Києві – 14 висновків.
72 висновки розглянуто керівництвом Департаменту та затверджено. 21 висновок повертався на доопрацювання, оскільки було неякісно проведено службове розслідування. Як приклад: неякісна підготовка висновків УДМС України в Луганській та Черкаській областях.
Безпосередньо з часу створення відділу по роботі з ЄДДР (18.04.2016 р.) було ініційовано та направлено листи щодо проведення службового розслідування з приводу документування 39 осіб паспортами громадянина України для виїзду за кордон, які оформлено та видано з порушенням діючого законодавства:
- ГУ ДМСУ в місті Києві – 11 висновків;
- ГУ ДМСУ в Одеській області – 11 висновків;
- УДМСУ в Житомирській області – 7 висновків;
- ГУ ДМСУ в Харківській області – 8 висновків;
- УДМСУ в Херсонській області – 2 висновки.
На виконання рішення колегії ДМС України від 22.04.2016 р. № 1 було проведено додаткові перевірки законності документування паспортами громадянина України та громадянина України для виїзду за кордон осіб, місце проживання яких зареєстровано в Автономній Республіці Крим, місті Севастополі, Донецькій та Луганській областях, а також вихідців з Сирії, Кувейту, Палестини, Об’єднаних Арабських Еміратів та інших країн Близького Сходу, які раніше були документовані паспортами громадянина України в Автономній Республіці Крим, місті Севастополі, Донецькій та Луганській областях. На жаль позитивні результати мають лише ГУ ДМС України в Одеській області, яким виявлено 28 фактів порушень законодавства при оформленні паспортів вищевказаній категорії осіб, та ГУ ДМС України в Харківській області – виявлено 15 таких фактів.
Хоча під час моніторингу та аналізу бази ЄІАС УМП Департаментом виявлено 177 осіб арабського походження, які були документовані паспортами громадянина України та паспортами громадянина України для виїзду за кордон співробітниками ГУ ДМСУ в АР Крим та 20 осіб, які безпідставно були документовані паспортами громадянина України.
Ураховуючи ситуацію в країні, під час документування паспортами громадянина України вказаної вище категорії осіб, необхідно здійснювати всебічну перевірку підстав набуття такими особами українського громадянства шляхом відтворення заявником дублікату справи про набуття громадянства України та перевіряти підстави оформлення паспортів громадянина України.
Процедура набуття громадянства України за територіальним походженням, як правило, стосується громадян – вихідців з колишніх радянських республік, а набуття громадянства України особами – вихідцями з країн далекого зарубіжжя відбувається шляхом прийняття їх до громадянства України (шляхом натуралізації) указом Президента України.
В умовах постійної терористичної загрози порушене питання на сьогодні є вкрай актуальним та потребує постійного контролю з боку керівників територіальних органів ДМС.
Щодо здійснення контролю органами ДМС за дотриманням органами реєстрації вимог законодавства з питань реєстрації місця проживання
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 р. № 888-VIII внесено ряд змін до інших нормативно-правових актів. Зокрема, до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про адміністративні послуги».
Повноваження ДМС у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб делеговано органам місцевого самоврядування як органам реєстрації, що здійснюють зазначені функції на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Водночас, частиною третьою статті 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» до повноважень ДМС у сфері реєстрації фізичних осіб віднесено, зокрема, контроль за дотриманням органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання.
Здійснення, відповідно до закону, державного контролю за дотриманням законодавства у сфері реєстрації фізичних осіб передбачено і підпунктом 33 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 360.
На сьогодні, здійснюючи контроль за дотриманням органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання, слід керуватися Порядком контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 року № 339.
У разі коли сільський, селищний, міський голова порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення делегованих повноважень, перешкоджає здійсненню контролю за їх виконанням та в інших випадках, орган, що здійснює контроль, порушує у встановленому порядку питання про його відповідальність згідно із законодавством.
Контроль здійснюється відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
На вимогу органу, що здійснює контроль, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають надавати інформацію про виконання окремих делегованих повноважень.
Порядок, періодичність і терміни проведення перевірок здійснення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад делегованих повноважень визначаються керівником органу, що здійснює контроль.
У разі потреби за рішенням керівника органу, що здійснює контроль, можуть проводитися позапланові перевірки.
За результатами перевірки оформляється акт за підписом осіб, які проводили перевірку. Акт передається керівникові органу, який призначив перевірку, а копія акта передається органу місцевого самоврядування, в якому проводилася перевірка.
Про прийняте рішення або вжиті заходи за результатами перевірки сільський, селищний, міський голова зобов’язаний у тижневий термін повідомити в орган, що здійснював перевірку.
Керівник органу, що призначив перевірку, зобов’язаний у тижневий термін розглянути результати перевірки і вжити заходів для усунення порушень чи зловживань. У разі потреби матеріали передаються відповідним правоохоронним органам та вищестоящим органам виконавчої влади.
Щодо виконання законодавства про громадянство
За матеріалами, які були надіслані Департаментом на розгляд в Комісію при Президентові України з питань громадянства, Указами Президента України у І півріччі 2016 року прийнято до громадянства України 332 особи, припинено громадянство України внаслідок втрати 19 особам.
Рішеннями керівників територіальних органів ДМС зареєстровано громадянами України 1927 осіб, скасовано громадянство України 80 особам.
Найбільше до громадянства України прийнято громадян Російської Федерації, Республіки Вірменія, Азербайджанської Республіки та Республіки Грузія.
28 січня 2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до статті 9 Закону України «Про громадянство України» щодо встановлення спрощеного порядку прийняття до громадянства України іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних силах України», у зв’язку з чим на виконання цього Закону внесено відповідні зміни до Указу Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (Указ Президента України № 120/2016).
Вказаним Законом внесено зміни до статті 9 Закону України «Про громадянство України» в частині, що стосується спрощення процедури прийняття до громадянства України осіб, які проходять військову службу у Збройних силах України.
Так, для іноземців та осіб без громадянства, які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних силах України, встановлено термін безперервного проживання на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту набрання чинності контрактом про проходження військової служби у Збройних силах України. При цьому, Указом Президента України № 120/2016 визначено перелік документів, які слугуватимуть документальним підтвердженням вказаного факту: копія військового квитка, копія паспортного документа або проїзного документа особи без громадянства, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон.
Основними документами для прийняття до громадянства України такої категорії осіб, окрім відповідної заяви, фотокарток, зобов’язання про припинення іноземного громадянства або декларації про відсутність іноземного громадянства, довідки про знання української мови та довідки про доходи, слугуватимуть копія контракту про проходження військової служби у Збройних силах України та довідка з місця служби, дійсна на момент подання документів, отримання дозволу на імміграцію таким особам не потрібно.
Крім цього, Законом передбачено спрощений порядок прийняття до громадянства України особи, яка в установленому законодавством України порядку проходить військову службу у Збройних силах України та нагороджена державною нагородою України.
Для цієї категорії осіб, окрім зазначених вище документів, подається копія документа, що підтверджує нагородження особи державною нагородою України.
Враховуючи викладене, у разі звернення до територіальних органів та підрозділів ДМС іноземців або осіб без громадянства, на яких розповсюджується дія вказаного вище Закону, слід надавати їм в межах компетенції всебічну допомогу та відповідні роз’яснення.
Одночасно, зважаючи на те, що наразі велику увагу з боку вищого керівництва держави приділено захисту прав та свобод осіб, які захищають територіальну цілісність та суверенітет нашої держави на сході країни, необхідно вживати заходів щодо недопущення випадків порушення вимог Закону України «Про громадянство України».
А. Чередніченко
related_news:
01.08.2016
Протягом І півріччя 2016 року органами та підрозділами ДМС оформлено та видано паспортів громадянина України у формі книжечки – 309...
10.06.2016
10 червня на плановому засіданні в Люксембурзі Рада Євросоюзу на рівні глав МВС обговорить український безвізовий режим, але... не ухвали...
31.05.2016
З 4 квітня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. № 207, що встановлює нові правила реєстрації...
comments:
no_commentsadd_comment: