Спецінтерв’ю начальника Південного регіонального управління Державної...
main
У Державній прикордонній службі України
Спецінтерв’ю начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора В.К.Плешко з Головним редактором газети «Міграція» І.П.Супруновським
30.10.2014
Спецінтерв’ю начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора В.К.Плешко з Головним редактором газети «Міграція» І.П.Супруновським
Укріплення державного кордону, боротьба з нелегальною міграцією… Ці теми не втрачають своєї актуальності ні в які часи. А зараз, коли країна протистоїть східному агресору, ці питання стають ще актуальнішими, ще гострішими…
Про ситуацію на Південному кордоні, який дорівнює п’ятій частині всього державного кордну України, ми вирішили поспілкуватися з начальником Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майором Володимиром Костянтиновичем Плешко.
Кор.: Володимире Костянтиновичу, скажіть будь ласка, чим зараз живе Південний кордон? Якщо інформація про ситуацію на Сході країни виплескується на нас з усіх сторін, то, маючи такого сусіда на Півдні країни, як невизначену Придністровську республіку, мешканці нашого регіону виказують стурбованість – що очікувати нам?
-Як прийнято казати у нас: «Ситуація на кордоні динамічна і контрольована…»
Так, Ви цілком праві, роблячи акцент на Придністровську ділянку кордону.
Нами постійно проводяться заходи щодо покращенні охорони придністровського сегменту та режиму в пунктах пропуску.
Пам’ятаєте вислів: «Хочеш миру – готуйся до війни»? Отже і наша діяльність спрямована саме на підготовку, а в разі необхідності – й на реагування на можливі різки зміни в обстановці.
Заходів дійсно, дуже багато… Не впевнений, що пересічному читачеві це буде цікаво…
Кор.:…Хоча б одним штрихом!
- …Добре… Серед іншого можна назвати проведення протидиверсійних заходів на різних ділянках кордону, покращення дисципліни служби та нарощування інженерного облаштування державного кордону на загрозливих напрямках… Це, якщо стисло.
Кор.: До речі, нагадайте, будь ласка, яку саме ділянку охороняє ваше управління?
- Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України контролює, охороняє та обороняє більше півтори тисячі кілометрів Державного кордону.
Чи багато це? Якщо для прикладу, то це дорівнює протяжності кордонів таких держав, як Естонія, Словаччина або Ізраїль …
Кор.: Дійсно, вражає..
- …І кожного дня, або, говорячи «військовою мовою», кожної доби на охорону та оборону південних рубежів заступає близько 2,5 тисяч прикордонників. Це прикордонні наряди на пунктах пропусках і на зеленому кордоні, оперативно-чергова служба, екіпажі кораблів… Кожен з них несе свою долю відповідальності за недоторканність кордону.
Кор.. А з чого саме складаються, службові будні прикордонників?
- Думаю, що краще за будь-які переконання говорять факти і цифри:
За 9 місяців 2014 року прикордонниками півдня було оформлено та пропущено через державний кордон більше 9,3 млн. осіб, майже 1,5 млн. транспортних засобів. Виявлено 3 тис. підроблених документів. Вилучено 67 одиниць зброї та більше 400 одиниць боєприпасів, 41 кг наркотиків та 31 кг вибухівки. Затримано більше 3,5 тис. нелегалів…
За цими цифрами стоїть кропітка щоденна колективна робота. Адже порушник кордону може «засвітитися» у будь який час доби, у будь якому місці…
Лише за минулий тиждень на українсько-молдовському кордоні затримано 10 порушників. Четверо з них затримані у пунктах пропуску, коли вони намагалися використати підроблені документи. Решта прямували до іншої держави пішки або на човні.
Прикордонники розцінюють таки дії не тільки як намір за будь-яку ціну дістатися до пункту призначення, а вбачають в цьому спробу вивчення системи охорони кордону на відповідній ділянці з метою організації каналів протиправної діяльності…
Не втрачає актуальності й тема перевезення підакцизних товарів, як із приховуванням від контролю в пунктах пропуску, так і в обхід пунктів пропуску, навпростець через кордон. І тут масштаби контрабанди суттєво різняться.
Це може бути і 138 л спирту, що були знайдені в схованці «ГАЗ-24» в пункті пропуску «Слов’яносербка», або виявлений в 50 м від берегу на Кучурганському лимані «нічий» дерев’яний човен з вантажем 33 короба цигарок без акцизних марок, який «потягнув» на 250 тис. грн. .…
Для когось це статистика. Для нас - це кропітка праця. Труд не одного, а інколи, до десятка військовослужбовців, аналітиків, оперативних працівників відомства, які в умовах надзвичайного службового навантаження, складної соціально-політичної обстановки в країні продовжують системну боротьбу з протиправною діяльністю на кордоні…
Кор.: Зрозуміло. Але, враховуючи направленість нашого видання, хотілося би повернутися до питання міграції. А саме: як обстоять справи з протидією нелегальній міграції в Одеському регіоні?
- Можу сказати, що Одеська область є одним з тих регіонів де існує найбільш вигідний економічний плацдарм для поселення мігрантів. Це можуть бути і біженці, шукачі притулку, і переселенці та нелегали тощо. Це іноземці, які перебувають на території області за власним бажанням і, ті, хто приведений сюди проблемами, конфліктами, кризами різного роду, що виникли в рідній країні.
Перебування в Одеському регіоні як правило пов’язане з інфраструктурою: промринок «7-й км», велика кількість оптових ринків, розвинена транспортна система – повітряні, залізничні, морські та сухопутні шляхи. Також на процес перебування впливає соціальна обстановка регіону, його історичні аспекти толерантного ставлення до мігрантів та розташування великої кількості громадських організацій, так званих «діаспор», що надають всебічну допомогу прибулим мігрантам…
Кор.:…Допоможи ближньому?
- Можна і так сказати… Загалом, в Одесі налічується понад 50 іноземних діаспор, які відіграють основну роль в підтримці іноземців, що перебувають в нашому регіоні.
Кор.: Чи можете ви сказати, які з діаспор є найбільшими за чисельністю та впливовістю в регіоні?
- Це і сирійська, і афганська, і китайська і в’єтнамська. Також ми спостерігаємо за діяльністю деяких інших об’єднань з країн ризику: Індії, Нігерії, Киргизії, Грузії.
Кор.: Ми вже неодноразово писали про шляхи з протидії незаконній міграції… Чи з’явилось щось нове в цьому питанні? Нові підходи?
- Нове… Здебільшого, нове – це добре забуте старе..
Нами спостерігається стала тенденція щодо збільшення загальної кількості затриманих та непропущених нелегальних мігрантів. За результатами інтерв’ювання даної категорії громадян найбільшу кількість складають особи, які не підтвердили мету поїздки, переважно це громадяни Молдови, Грузії, Азербайджану, Афганістану.
Зрозуміло, що пальму першості у спробах незаконного перетину кордону в нашому регіоні тримають громадяни Молдови (майже 80%). За порушення правил перебування в Україні під час перетинання кордону в пунктах пропуску крім найближчих сусідів, досить часто до відповідальності притягуються громадяни Росії, Грузії, Китаю та Вірменії.
Основним способами здійснення незаконної міграції в регіоні залишаються:
переправлення незаконних мігрантів транзитом через Одеську обл. (Афганістан, Сомалі, Сирія);
використання процедури набуття статусу біженця в Україні громадянами Сомалі та Афганістану (в тому числі й за підробленими посвідками біженців);
легальний в’їзд в Україну за дійсними візами (приватна, ділова, туристична та навчання) громадяни Китаю та В’єтнаму;
використання чужих та підроблених документів України, Румунії, Росії громадянами все тієї ж Молдови, для перетну державного кордону з країнами ЄС;
використання підроблених посвідок на постійне або тимчасове перебування в Україні громадянами Афганістану, Сомалі, Сирії, Китаю та В’єтнаму.
Кор.: Ви сказали про 80% громадян Молдови в Україну…
- Незаконна міграція громадян Республіки Молдова, поступово уповільнюється за рахунок спрощення процедур легального в’їзду до країн ЄС...
Так громадяни Молдови в’їжджають і виїжджають з України за своїми справжніми документами, а для прямування до країн ЄС використовують підроблені документи громадян Румунії, Росії або України…
…Здебільшого ж, у Південному регіоні сферу незаконної міграції характеризує наявність, так званих, „сомалійського”, „афганського” та „сирійського” каналів.
Відправною точкою створення цих каналів послужило запрошення на навчання іноземних студентів.
На початку 90–х, після розпаду Радянського Союзу відбулось декілька хвиль нелегальної міграції, які були пов’язані із загостреннями суспільно-політичної ситуації і у Афганістані, і у Сирії і кожна зі створених діаспор зайняла свою економічну нішу.
І досі в’їзд іноземців здійснюється на офіційних підставах: під виглядом навчання або з культурною чи туристичною метою.
Згодом, після отримання чужих або виготовлених підроблених паспортних документів, зловмисниками організовуються спроби їх незаконного переміщення до країн Західної Європи.
Кошти з батьківщини нелегальні мігранти отримують через розгалужену сітку електронних платежів.
Під час переправлення здійснюється ретельний інструктаж, постійно змінюються установчі дані осіб, контролюється наявність мобільних телефонів та контактів, що практично унеможливлює ідентифікацію однієї особи.
Нажаль, географічно Україна є накопичувачем нелегальних мігрантів, які прибувають через Східні кордони в подальшому залишаються або прямують на Західні кордони до країн ЄС.
Їх кількість залишається значною. Тенденції виявлення їх та затримання вказують на поступове зменшення такого ризику. Південь України є досить привабливим для тимчасового перебування незаконних мігрантів.
Але, не дивлячись на всі складнощі, наш кордон не є «прозорим» та «беззахисним».
Сьогодні військовослужбовці Південного регіонального управління виконують завдання з охорони та оборони державного кордону на Півдні країни, проявляють відвагу та героїзм в зоні АТО. Адже наша мета – непорушність кордонів, цілісність держави, мир та спокій її громадян.
Про ситуацію на Південному кордоні, який дорівнює п’ятій частині всього державного кордну України, ми вирішили поспілкуватися з начальником Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майором Володимиром Костянтиновичем Плешко.
Кор.: Володимире Костянтиновичу, скажіть будь ласка, чим зараз живе Південний кордон? Якщо інформація про ситуацію на Сході країни виплескується на нас з усіх сторін, то, маючи такого сусіда на Півдні країни, як невизначену Придністровську республіку, мешканці нашого регіону виказують стурбованість – що очікувати нам?
-Як прийнято казати у нас: «Ситуація на кордоні динамічна і контрольована…»
Так, Ви цілком праві, роблячи акцент на Придністровську ділянку кордону.
Нами постійно проводяться заходи щодо покращенні охорони придністровського сегменту та режиму в пунктах пропуску.
Пам’ятаєте вислів: «Хочеш миру – готуйся до війни»? Отже і наша діяльність спрямована саме на підготовку, а в разі необхідності – й на реагування на можливі різки зміни в обстановці.
Заходів дійсно, дуже багато… Не впевнений, що пересічному читачеві це буде цікаво…
Кор.:…Хоча б одним штрихом!
- …Добре… Серед іншого можна назвати проведення протидиверсійних заходів на різних ділянках кордону, покращення дисципліни служби та нарощування інженерного облаштування державного кордону на загрозливих напрямках… Це, якщо стисло.
Кор.: До речі, нагадайте, будь ласка, яку саме ділянку охороняє ваше управління?
- Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України контролює, охороняє та обороняє більше півтори тисячі кілометрів Державного кордону.
Чи багато це? Якщо для прикладу, то це дорівнює протяжності кордонів таких держав, як Естонія, Словаччина або Ізраїль …
Кор.: Дійсно, вражає..
- …І кожного дня, або, говорячи «військовою мовою», кожної доби на охорону та оборону південних рубежів заступає близько 2,5 тисяч прикордонників. Це прикордонні наряди на пунктах пропусках і на зеленому кордоні, оперативно-чергова служба, екіпажі кораблів… Кожен з них несе свою долю відповідальності за недоторканність кордону.
Кор.. А з чого саме складаються, службові будні прикордонників?
- Думаю, що краще за будь-які переконання говорять факти і цифри:
За 9 місяців 2014 року прикордонниками півдня було оформлено та пропущено через державний кордон більше 9,3 млн. осіб, майже 1,5 млн. транспортних засобів. Виявлено 3 тис. підроблених документів. Вилучено 67 одиниць зброї та більше 400 одиниць боєприпасів, 41 кг наркотиків та 31 кг вибухівки. Затримано більше 3,5 тис. нелегалів…
За цими цифрами стоїть кропітка щоденна колективна робота. Адже порушник кордону може «засвітитися» у будь який час доби, у будь якому місці…
Лише за минулий тиждень на українсько-молдовському кордоні затримано 10 порушників. Четверо з них затримані у пунктах пропуску, коли вони намагалися використати підроблені документи. Решта прямували до іншої держави пішки або на човні.
Прикордонники розцінюють таки дії не тільки як намір за будь-яку ціну дістатися до пункту призначення, а вбачають в цьому спробу вивчення системи охорони кордону на відповідній ділянці з метою організації каналів протиправної діяльності…
Не втрачає актуальності й тема перевезення підакцизних товарів, як із приховуванням від контролю в пунктах пропуску, так і в обхід пунктів пропуску, навпростець через кордон. І тут масштаби контрабанди суттєво різняться.
Це може бути і 138 л спирту, що були знайдені в схованці «ГАЗ-24» в пункті пропуску «Слов’яносербка», або виявлений в 50 м від берегу на Кучурганському лимані «нічий» дерев’яний човен з вантажем 33 короба цигарок без акцизних марок, який «потягнув» на 250 тис. грн. .…
Для когось це статистика. Для нас - це кропітка праця. Труд не одного, а інколи, до десятка військовослужбовців, аналітиків, оперативних працівників відомства, які в умовах надзвичайного службового навантаження, складної соціально-політичної обстановки в країні продовжують системну боротьбу з протиправною діяльністю на кордоні…
Кор.: Зрозуміло. Але, враховуючи направленість нашого видання, хотілося би повернутися до питання міграції. А саме: як обстоять справи з протидією нелегальній міграції в Одеському регіоні?
- Можу сказати, що Одеська область є одним з тих регіонів де існує найбільш вигідний економічний плацдарм для поселення мігрантів. Це можуть бути і біженці, шукачі притулку, і переселенці та нелегали тощо. Це іноземці, які перебувають на території області за власним бажанням і, ті, хто приведений сюди проблемами, конфліктами, кризами різного роду, що виникли в рідній країні.
Перебування в Одеському регіоні як правило пов’язане з інфраструктурою: промринок «7-й км», велика кількість оптових ринків, розвинена транспортна система – повітряні, залізничні, морські та сухопутні шляхи. Також на процес перебування впливає соціальна обстановка регіону, його історичні аспекти толерантного ставлення до мігрантів та розташування великої кількості громадських організацій, так званих «діаспор», що надають всебічну допомогу прибулим мігрантам…
Кор.:…Допоможи ближньому?
- Можна і так сказати… Загалом, в Одесі налічується понад 50 іноземних діаспор, які відіграють основну роль в підтримці іноземців, що перебувають в нашому регіоні.
Кор.: Чи можете ви сказати, які з діаспор є найбільшими за чисельністю та впливовістю в регіоні?
- Це і сирійська, і афганська, і китайська і в’єтнамська. Також ми спостерігаємо за діяльністю деяких інших об’єднань з країн ризику: Індії, Нігерії, Киргизії, Грузії.
Кор.: Ми вже неодноразово писали про шляхи з протидії незаконній міграції… Чи з’явилось щось нове в цьому питанні? Нові підходи?
- Нове… Здебільшого, нове – це добре забуте старе..
Нами спостерігається стала тенденція щодо збільшення загальної кількості затриманих та непропущених нелегальних мігрантів. За результатами інтерв’ювання даної категорії громадян найбільшу кількість складають особи, які не підтвердили мету поїздки, переважно це громадяни Молдови, Грузії, Азербайджану, Афганістану.
Зрозуміло, що пальму першості у спробах незаконного перетину кордону в нашому регіоні тримають громадяни Молдови (майже 80%). За порушення правил перебування в Україні під час перетинання кордону в пунктах пропуску крім найближчих сусідів, досить часто до відповідальності притягуються громадяни Росії, Грузії, Китаю та Вірменії.
Основним способами здійснення незаконної міграції в регіоні залишаються:
переправлення незаконних мігрантів транзитом через Одеську обл. (Афганістан, Сомалі, Сирія);
використання процедури набуття статусу біженця в Україні громадянами Сомалі та Афганістану (в тому числі й за підробленими посвідками біженців);
легальний в’їзд в Україну за дійсними візами (приватна, ділова, туристична та навчання) громадяни Китаю та В’єтнаму;
використання чужих та підроблених документів України, Румунії, Росії громадянами все тієї ж Молдови, для перетну державного кордону з країнами ЄС;
використання підроблених посвідок на постійне або тимчасове перебування в Україні громадянами Афганістану, Сомалі, Сирії, Китаю та В’єтнаму.
Кор.: Ви сказали про 80% громадян Молдови в Україну…
- Незаконна міграція громадян Республіки Молдова, поступово уповільнюється за рахунок спрощення процедур легального в’їзду до країн ЄС...
Так громадяни Молдови в’їжджають і виїжджають з України за своїми справжніми документами, а для прямування до країн ЄС використовують підроблені документи громадян Румунії, Росії або України…
…Здебільшого ж, у Південному регіоні сферу незаконної міграції характеризує наявність, так званих, „сомалійського”, „афганського” та „сирійського” каналів.
Відправною точкою створення цих каналів послужило запрошення на навчання іноземних студентів.
На початку 90–х, після розпаду Радянського Союзу відбулось декілька хвиль нелегальної міграції, які були пов’язані із загостреннями суспільно-політичної ситуації і у Афганістані, і у Сирії і кожна зі створених діаспор зайняла свою економічну нішу.
І досі в’їзд іноземців здійснюється на офіційних підставах: під виглядом навчання або з культурною чи туристичною метою.
Згодом, після отримання чужих або виготовлених підроблених паспортних документів, зловмисниками організовуються спроби їх незаконного переміщення до країн Західної Європи.
Кошти з батьківщини нелегальні мігранти отримують через розгалужену сітку електронних платежів.
Під час переправлення здійснюється ретельний інструктаж, постійно змінюються установчі дані осіб, контролюється наявність мобільних телефонів та контактів, що практично унеможливлює ідентифікацію однієї особи.
Нажаль, географічно Україна є накопичувачем нелегальних мігрантів, які прибувають через Східні кордони в подальшому залишаються або прямують на Західні кордони до країн ЄС.
Їх кількість залишається значною. Тенденції виявлення їх та затримання вказують на поступове зменшення такого ризику. Південь України є досить привабливим для тимчасового перебування незаконних мігрантів.
Але, не дивлячись на всі складнощі, наш кордон не є «прозорим» та «беззахисним».
Сьогодні військовослужбовці Південного регіонального управління виконують завдання з охорони та оборони державного кордону на Півдні країни, проявляють відвагу та героїзм в зоні АТО. Адже наша мета – непорушність кордонів, цілісність держави, мир та спокій її громадян.
Інтерв’ю провів І.П. Супруновській
related_news:
20.12.2024
Державна прикордонна служба України дбає, щоб внесок кожного військовослужбовця, який зі зброєю в руках боронить Батьківщину на війні з р...
20.12.2024
На Буковині оперативні підрозділи Чернівецького прикордонного загону викрили чергову схему незаконного переправлення людей за кордон. У ...
18.11.2024
У Роздільнянському районі охоронці держрубежу Подільського загону затримали групу чоловіків, які намагались незаконно перетнути придніс...
comments:
no_commentsadd_comment: