Українці в Об’єднаних Арабських Еміратах
30.06.2017
Українці в Об’єднаних Арабських Еміратах
Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) – федерація з семи еміратів: Абу-Дабі, Аджман, Дубай, Фуджейра, Рас-ель-Хайма, Шарджа, Умм-Ель-Кувейн. Знаходиться в південно-західній Азії, в Перській затоці. Межує на південному заході із Саудівською Аравією і на південному сході з Оманом.
Недавня історія
У 1952 році сім шейхств за порадою і під патронатом Великої Британії створили раду, що складається з семи правителів, з рішенням утворити федерацію. У 1968 році англійський уряд повідомив, що виведе збройні свої сили через три роки. Сім держав разом з Катаром і Оманом утворили Федерацію Арабських еміратів. Шейхство Рас-ель-Хайма приєдналося в 1972 році. Шейх Заїд бін Султан Аль Нахайян став першим президентом новоутвореної держави.
ОАЕ протистояли вторгненню Іраку в Кувейт у 1991 році і брали участь у війні в Перській затоці на стороні сил коаліції ООН.
Економіка
ОАЕ – велика нафтодобувна країна. Основні галузі економіки: нафтогазова і нафтохімічна, рибна, конструкційних меблів, дрібне кораблебудування та ін. Завдяки прискореному розвитку нафтогазової промисловості в ОАЕ забезпечено найвищий серед держав Аравійського півострова середній річний прибуток на душу корінного населення. У економіці ОАЕ зберігаються традиційні галузі господарства (оазисне землеробство, промисли, ремесла, транзитна торгівля) і швидко розвивається нафтогазодобувна промисловість, що забезпечує переважну частину державних прибутків і майже всі валютні надходження. Розвиваються також нафто- і газопереробна, нафтохімічна і металургійна галузі промисловості.
За рахунок великих прибутків від експорту нафти була значно поліпшена транспортна мережа. У ОАЕ немає залізниць, але добре розвинена мережа автомобільних доріг, що з’єднують основні міста країни. На початку 1990-х років в країні було шість міжнародних аеропортів. У 1988 році в Дубаї був відкритий морський порт Джебель-Алі, який має найбільшу в світі штучну гавань.
Населення
Населення ОАЕ має нерівномірний статевий розподіл: чоловіків там у два рази більше, ніж жінок.
Найбільш населене місто – Дубай (1,6 млн осіб). Інші великі міста – Абу-Дабі, Ель-Айн, Шарджаг і Фуджейраг. Біля 88% населення Об’єднаних Арабських Еміратів мешкає в містах. Решта мешканців живуть у крихітних селищах-оазах, розкиданих по всій країні або в одному з багатьох таборів-поселень в пустелі навколо родовищ корисних копалин. Середня тривалість життя становить 78,24 років, що вище, ніж у будь-якій іншій арабській країні.
Арабська – офіційна мова ОАЕ. У країні також використовується англійська, хінді, урду, фарсі і тагалог.
У 2009 році населення ОАЕ становило біля 4,8 млн осіб, з яких приблизно 21,9% були корінними громадянами країни, інші – іноземцями. Як наслідок, громадяни ОАЕ складають загальну меншість з тих, хто проживає в країні. ОАЕ має одну з найбільш чітко виражених структур населення емігрантського типу на всьому Близькому Сході, оскільки більшість населення (біля 70%) є мігрантами, з них 50% – з Південної Азії. Попри це, в країні високий рівень життя та економічних можливостей, оскільки уряд намагається залучати висококваліфікованих робітників з різних країн світу.
У 2007 році в ОАЕ налічувалося біля 1,4 млн індійських громадян, що робить їх однією з найбільших діаспор, а також 85 тис. палестинців. Існують також значні етнічні меншини з Єгипту, Сомалі та Судану, які мігрували в ОАЕ ще до їх формування, як держави. ОАЕ також залучають невелике число експатріантів з розвинених країн Європи, Північної Америки, Азії та Океанії.
В ОАЕ існує певна сегрегація. На «вершині Олімпу», звісно, громадяни ОАЕ та сусідніх багатих країн (Катару, Кувейту, Бахрейну, Саудівської Аравії). Потім у великій пошані європейці та американці з австралійцями. Далі йдуть решта «білих» націй, включаючи і пострадянські. Найнижчий соціальний щабель (з відповідною зарплатнею й умовами життя) займають індійці, філіппінці, пакистанці, шріланкійці й африканці.
Релігія
Із 4,4 млн населення, що постійно проживає у країні, 97% є мусульманами.
У Конституції проголошується, що іслам є офіційною релігією всіх семи еміратів-засновників цього федерального союзу.
У країні також діє декілька християнських церков. Чотири емірати дозволили використання парафіяльних християнських початкових та середніх шкіл.
У 2011 році був побудований перший в історії християнства православний храмовий комплекс на території Арабських Еміратів – Святого Апостола Пилипа, який розташований в Шарджі.
Виникнення української
діаспори
У ОАЕ постійно відбуваються міграційні процеси, бо іноземці можуть там перебувати лише тимчасово. Середній термін проживання в країні 2-5 років, хоча дехто мешкає там 7-10 років, а з десяток українців – 20-25 років.
Здебільшого приїжджає молодь, щоб заробити гроші або використати цю країну як трамплін для подальшої міграції.
На даний час в Об’єднаних Арабських Еміратах проживають приблизно 5000-7000 українців. Останнім часом ця цифра зросла, адже ще більше громадян України змушені виїжджати за кордон у пошуках заробітків.
Українці в основному проживають в еміраті Дубай. Ті, хто мешкає в сусідніх еміратах Шарджі та Аджмані, теж переважно працюють в Дубаї.
У столиці ОАЕ Абу-Дабі також є українці. «Абу-дабців» значно менше, ніж «дубайців» і «шарджинців», але вони щотижня збираються для спортивних і культурних заходів, грають у пляжний волейбол, займаються йогою, проводять різні заходи на свята тощо.
Наразі в ОАЕ немає офіційних громадських організацій, а ще два роки тому взагалі не існувало української громади в ОАЕ, бо українці відносили себе до єдиної спільноти вихідців з пострадянських країн.
Після анексії Криму відбувся ментальний розкол між українцями і росіянами, після чого українці почали творити своє власне культурне середовище. Розпочалося усе зі зборів по п’ять осіб на каву. Потім з’явилося багато ініціатив за різними напрямками, в кожній з яких є куратори і активісти. Серед таких ініціатив бізнес-клуб, дитячий клуб (щомісячні тематичні заходи для дітей), спортивні події (щотижневі футбол, волейбол, скелелазання, іноді ковзани або риболовля).
Діє дівчачий клуб за інтересами. Також є матусин клуб, де молоді мами можуть щодня вирішувати свої питання і ділитись корисною інформацією, речами, збиратись в парках для прогулянок з візками і малечею. Працює арт-клуб, який об’єднує всіх творчих діаспорян для організації спільних проектів і флешмобів.
Також було організовано рекрутингову ініціативу – групу в Facebook, де члени української громади публікують вакансії, щоб дати можливість працевлаштуватись своїм співвітчизникам. Було створено фешн-клуб – об’єднання українських дизайнерів і дистриб’ютерів українського одягу, яке проводить міні-покази. Останнім часом в ОАЕ відбуваються виступи українських артистів та митців. Наприклад, в січні виступив Олег Скрипка, а в квітні – Лесь Подерев’янський.
Півтора року тому з’явилася своя українська церква, після чого відпала необхідність відвідувати існуючий храм РПЦ.
Проте такі ініціативи здебільшого не зареєстровані юридично. Усе відбувається доволі імпровізовано, лише завдяки енергії, самовіддачі та натхненню організаторів конкретного заходу. Це зумовлено кількома причинами: заборона на будь-яку політичну чи агітаційну діяльність в ОАЕ; складність реєстрації громадських об’єднань; тимчасовість перебування усіх експатріантів у цій країні (Емірати, як і сусідні арабські країни, не надають громадянства).
Праця в ОАЕ
Тут можна жити лише з тимчасовими дворічними робочими візами, які треба постійно поновлювати.
Українці здебільшого працюють в готелях, брендових магазинах, сферах нерухомості та туризму, в салонах краси і ресторанах. Тобто в місцях, де біла презентабельна зовнішність має пріоритет у роботі з клієнтами, але при цьому не потрібно платити занадто багато. Є невелика кількість наших лікарів та інженерів, і приблизно стільки ж підприємців. При цьому, на відміну від інших країн, в Еміратах українці не працюють прибиральниками, вантажниками, будівельниками або різноробами.
Найбільше отримують топ-менеджери компаній – ця ніша зайнята британцями. Суддями, прокурорами і адвокатами можуть працювати лише громадяни країни. Також добре заробляють інженери і лікарі. Українці легко влаштовуються за такими професіями, але за умови наявності відповідної освіти, досконалого знання англійської мови й наявності місцевої ліцензії на діяльність. Учителі в ОАЕ мають дуже маленьку зарплатню.
Ключовою проблемою є відсутність добротного прошарку українського бізнесу і бізнесменів в ОАЕ. Це створює певну фінансову і юридичну незахищеність, обмежує в можливостях організації громадських і культурних інституцій.
Зарплати та соціальні стандарти в ОАЕ
Няні з проживанням, прибиральники, будівельники одержують зарплату від $500. Готельний і ресторанний персонал – $800-$1000, а також соцпакет – житло в гуртожитку, форму, перевезення, витрати на візу та медичний поліс. На офісних посадах заробляють $2000-$3000. Трохи менше отримують викладачі. У лікарів зарплата може бути і $4000, і $15 000.
У Дубаї ліжкомісце обійдеться у суму від $300 на місяць, кімната – від $800-$1000, квартира від $1200-$1500. В інших еміратах дешевше.
Для експатріантів в ОАЕ немає жодних соціальних виплат, допомог, пенсій, субсидій. Це формує відповідальність за самих себе і свої сім’ї. Середня освіта, медицина, відпочинок – платні й обходяться дорого.
Туристична віза в ОАЕ коштує $100-$110 на місяць і робиться онлайн протягом кількох днів лише за сканом закордонного паспорта. Резидентську робочу візу може оформити лише роботодавець, власним коштом. Для її отримання треба обов’язково пройти медичні тести.
Р. Кухаренко,
власкор газети «Міграція»
related_news:
31.10.2017
Арабська Республіка Єгипет – держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії. На півночі омивається Середземним морем...
02.10.2017
Географія Перу Перу розташоване на заході Південної Америки. На півночі межує з Колумбією та Еквадором, на сході – з Бразилією, на півде...
31.08.2017
Республіка Чилі (ісп. Chile) – країна в Південній Америці. На півночі межує з Перу, на заході і півдні омивається Тихим океаном, на сході...
comments:
no_commentsadd_comment: