Міграційна ситуація в Чернівецькій області: стан, проблеми і шляхи їх ...
main
Управління ДМС у Чернівецькій області
Міграційна ситуація в Чернівецькій області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення
31.08.2016
Міграційна ситуація в Чернівецькій області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення

Чернівецька область розташована на південному заході України. Загальна площа території складає 8,1 тис. кв. км. Регіон межує з Вінницькою, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями. На півдні та сході області проходить державний кордон протяжністю 404,7 км., в т.ч. з Румунією – 234,7 км. та з Республікою Молдова – 170 км.
Область поділяється на 11 адміністративних районів: Вижницький, Герцаївський, Глибоцький, Заставнівський, Кіцманський, Кельменецький, Новоселицький, Путильський, Сокирянський, Сторожинецький та Хотинський. З 417 населених пунктів області 63 мають статус гірських. Адміністративний центр регіону – м. Чернівці.
Впродовж століть плодючі землі у передгір’ях Карпат та стратегічно важливі торгівельні шляхи, які сполучають Західну і Східну Європу, постійно приваблювали більш впливових сусідів, тому Буковина нерідко потрапляла під владу чужоземців.
Довгий час ці території перебували у складі Османської імперії, Польського королівства, Молдовського князівства. Від кінця ХVIII до початку ХХ сторіччя нинішня Чернівецька область була частиною Австро-Угорської імперії, а з 1918 до 1940 рр. – Королівської Румунії. Тож румуномовне населення на Буковині невипадково є однією з найчисельніших та найвпливовіших національних громад краю.
У 1940 році відбулося приєднання Північної Буковини до Української РСР. Від 1991 року Чернівецька область є адміністративною одиницею незалежної України.
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, в області було зареєстровано 75% українців, 12,5% румун, 7,3% молдован, 4,1% росіян, 0,3% поляків, по 0,2% білорусів та євреїв та 0,4% громадян інших національностей.
Мовний склад населення Буковини характеризується наступним чином: рідною мовою вважають мову своєї національності 98,5% наявних в регіоні українців, 91,9% румунів, 91,6% молдован, 91,5% росіян, 40,9% поляків, 30,1% білорусів та 20,7% євреїв.
Управління ДМС у Чернівецькій області розташоване за адресою: м. Чернівці, вул. Шептицького, 25 у приміщенні, що має столітню історію: в різні роки тут розміщалися єврейська початкова школа, притулок для дітей-сиріт, Першотравневий в м. Чернівцях райком компартії України, Інститут вдосконалення вчителів. 1975 року приміщення було надане відділу віз та реєстрації УВС області, пізніше – ВГІРФО УМВС області.
У 2012 році розпочалася нова сторінка в історії старої будівлі – тут розташувалися підрозділи Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області. Сьогодні в області створено сталий колектив професіоналів, який успішно впроваджує єдину державну міграційну політику в умовах євроінтеграційного руху України та сучасних міграційних викликів.
Загалом у обласному апараті УДМС працюють 55 осіб та 69 – в територіальних підрозділах, які створено в кожному районному центрі та місті Чернівці. У квітні цього року в обласному центрі було реорганізовано роботу районних підрозділів та створено єдиний Чернівецький міський відділ УДМС області, де загалом працює 20 осіб. Для усунення черг у підрозділі нещодавно було встановлено додаткове робоче місце з оформлення паспорта громадянина України у вигляді пластикової картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон з вмонтованим електронним носієм, що суттєво спростило чернівчанам доступ до отримання цих послуг.
Створення максимально комфортних умов прийому для відвідувачів стало одним з найважливіших принципів роботи керівництва та колективу Управління. Внаслідок такого підходу сьогодні 10 з 12 терпідрозділів області забезпечені необхідним устаткуванням для надання найбільш запитаних послуг з оформлення закордонного паспорта та паспорта у вигляді ID-картки. Також впродовж останніх кількох років було відремонтовано та облаштовано новими меблями приміщення 6 з 12 територіальних підрозділів. Нині в області тривають підготовчі роботи для встановлення робочого місця з оформлення закордонних та внутрішніх пластикових паспортів у Герцаївському та Путильському РС УДМС у Чернівецькій області. Таким чином мешканцям всіх, навіть віддалених гірських районів, невдовзі буде забезпечено комфортний доступ до отримання вказаних послуг.
Загалом протягом першого півріччя 2016 року в області було оформлено понад 4300 паспортів громадянина України у вигляді пластикової картки та майже 45 тисяч закордонних паспортів.
***
Близькість Буковини до країн Євросоюзу та складна економічна ситуація в Україні продовж перших десятиліть незалежності зумовили активні міграційні процеси на цій території. У 90-ті роки з області масово виїздили чоловіки та жінки працездатного віку, які шукали гастарбайтерських заробітків у Італії, Іспанії, Португалії, Польщі та Чехії. У пік трудової міграції Україну щороку покидало до тисячі буковинців, тож Чернівецьку область тоді небезпідставно відносили до п’ятірки найбільших у державі постачальників робочої сили до Європи. Певна частина мешканців краю в цей період емігрувала на постійне місце проживання до Німеччини, Ізраїлю та США.
Нову хвилю еміграції, хоча й у значно менших обсягах, спровокували складні суспільно-політичні процеси в України останніх років. Якщо протягом минулого року на ПМП за кордон виїхала 241 особа, то лише за 1-е півріччя 2016-го – 205 осіб, причому серед них спостерігається зростання кількості неповнолітніх осіб. Переважна більшість виїхала до США, Ізраїлю, Німеччини, Молдови та РФ. При цьому міграційники фіксують скорочення кількості осіб, які повернулися на батьківщину.
Разом із тим в області спостерігається зростання кількості осіб, які звертаються з питань набуття громадянства України. Так, якщо упродовж 2015 року працівниками УДМС було прийнято 148 таких заяв іноземних громадян та осіб без громадянства, то лише за півроку 2016-го – понад 100. Серед них – переважно громадяни РФ та Республіки Молдова. Також працівники міграційної служби фіксують збільшення кількості звернень щодо прийняття громадянства України громадянами Сирії.
На теренах поліетнічної Буковини, яка здавна славиться своєю толерантністю до представників всіх народностей, які її населяють, досить комфортно почуваються іноземці, котрі проживають тут постійно або тимчасово. Їхня кількість щороку зростає. Так, станом на 1 липня 2016 року працівниками Управління ДМС у Чернівецькій області зареєстровано майже 5600 іноземців, що на 6% перевищує минулорічні дані за аналогічний період минулого року (5266 осіб).
З них біля 4200 іноземців та осіб без громадянства мають дозвіл на імміграцію та документовані посвідкою на постійне проживання в Україні (для порівняння: минулоріч – 3951, збільшення на 6%). Переважну більшість складають громадяни РФ (48%), Республіки Молдова (27%) та Румунії (3%).
Левову частку осіб, які проживають на території області тимчасово, складають іноземні студенти. Загалом станом на 1 липня 2016 року на території області зафіксовано 1400 іноземців та осіб без громадянства, документованих посвідкою на тимчасове проживання в Україні, що перевищує минулорічні дані за аналогічний період на 15% (1230 осіб). З них найбільше громадян Індії (839), Йорданії (82) та Гани (64), які прибули в Україну на навчання, та громадян Молдови (73) і РФ (63) – у зв’язку з возз’єднанням сім’ї.
Іноземні студенти перебувають в полі особливо пильної уваги працівників відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС у Чернівецькій області. Адже нерідко буковинські міграційники фіксують випадки незаконного перебування таких осіб на території України після завершення навчання. З метою узгодження спільних дій з контролю за додержанням вимог міграційного законодавства працівники УДМС неодноразово проводили зустрічі з представниками трьох чернівецьких вищих начальних закладів, де переважно навчаються іноземці – Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Буковинського державного медичного університету та Чернівецької філії НТУ Харківського політехнічного університету, а також – службовцями Чернівецького прикордонного загону. Внаслідок досягнутих домовленостей здійснюється постійний моніторинг законності перебування іноземних студентів на території України, проводиться роз’яснювальна робота щодо правових наслідків порушення міграційного законодавства, забезпечується своєчасний обмін інформацією між відомствами у випадках виявлення порушень.
Окрім того, в області постійно здійснюються заходи спільно зі співробітниками підрозділів національної поліції та СБУ в Чернівецькій області, а також Чернівецького прикордонного загону щодо контролю за додержанням вимог законодавства у сфері міграції. Так, протягом першого півріччя поточного року в області здійснено перевірку понад 300 об’єктів, серед яких – готелі, гуртожитки, приватні адреси, авто- та залізничні вокзали, заклади громадського харчування, торгівельні точки, а також – найбільший в регіоні Калинівський ринок.
За результатами проведених заходів протягом першого півріччя 2016 року виявлено 316 порушень законодавства з міграційних питань. За «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України» (ч. 1 ст. 203 КУпАП) притягнуто 227 осіб.
Поза тим, до адміністративної відповідальності притягнуто 89 громадян України за ст. 204, 205 та 206 КУпАП. Щодо 120 іноземних громадян прийнято рішення про їх примусове повернення. Примусово видворено 4 іноземців, заборонено в’їзд в Україну 9-м особам, скорочено термін перебування 6-м.
Завдяки злагодженій співпраці міграційників, правоохоронців, прикордонників та освітян у прикордонній Чернівецькій області залишається на низькому рівні відсоток правопорушень за участі іноземців та фактично відсутній транзит нелегальних мігрантів до Європи.
Створення надійного заслону від таких порушень та водночас забезпечення максимально зручних умов громадянам для отримання адміністративних послуг постійно вимагає від колективу начальник Управління ДМС у Чернівецькій області Віталій Вербицький. «У стосунках між надавачами та отримувачами адмінпослуг останні безумовно важливіші, бо ми працюємо для людей», – постійно наголошує він.
М. Мартинюк, УДМС України
в Чернівецькій області
news_gallery_bcrumbs:
related_news:
25.04.2025
П’ятьох громадян Молдови, які порушили передбачені законом терміни перебування на території України, виявили працівники Чернівецького, За...
12.04.2025
Громадянина Італії та двох громадян рф, які проживали в Україні за недійсними документами та без дозвільних документів, виявили працівник...
11.03.2025
Для учасників коаліції «BUKOVYNA-1325» березень – традиційно час підбиття підсумків проведеної за минулий рік роботи та планування майбут...
comments:
no_commentsadd_comment: